Komfortowe warunki w biurze? To możliwe dzięki klimatyzacji.

Za gorąco – takie teksty często słyszymy w biurach. Ktoś otwiera okno i znów słychać „za zimno”. Jak dogodzić wszystkim? Rozwiązaniem jest klimatyzacja. Odpowiednio zaprojektowana do potrzeb użytkownika pozwala osiągnąć komfortowe warunki. W pomieszczeniach nie będzie ani za zimno, ani za gorąco. Zalet klimatyzacji jest więcej. Można ustawić odpowiednio dobraną wilgotność. Powietrze jest też oczyszczone z wielu zanieczyszczeń typu pyłki roślin, powodujące alergię, czy też zwykły uliczny kurz.

Bardzo często zamiennie używane są dwa pojęcia: klimatyzacja i wentylacja. Wbrew obiegowej opinii nie są to pojęcia tożsame. Wentylacja polega na wymianie powietrza, a klimatyzacja na uzyskaniu i utrzymaniu jednolitej, wybranej temperatury, którą często określa się mianem komfortu cieplnego. Wentylację zapewni nam zwykłe okno czy kanał wentylacyjny w budynkach, szczególnie wysokich, w których okna często się nie otwierają. Natomiast klimatyzacja wymaga zamontowania odpowiednich urządzeń. Obecnie bardzo często klimatyzacja jest zapewniana już na etapie projektowania budynku. Nie oznacza to, że w starszych obiektach nie można zamontować klimatyzacji. Jest bardzo wiele modeli klimatyzatorów, często niewielkich rozmiarów, które bez problemu można zamontować w biurach o niedużych kubaturach. Gdy planowany jest remont biurowca, koniecznie trzeba pomyśleć o zaprojektowaniu i zainstalowaniu klimatyzacji przez profesjonalną firmę. Zwykle proponowane jest połączenie klimatyzacji i wentylacji. Prawidłowo zaprojektowane i wykonanie połączenie tych dwóch instalacji sprawi, że w pomieszczeniach będziemy mieć komfortową temperaturę i jednocześnie świeże powietrze. Pamiętać trzeba, że nadmierne dostarczanie świeżego powietrza utrudni działanie klimatyzacji, szczególnie latem, gdy powietrze na dworze jest gorące. Napływ tego gorącego powietrza spowoduje mniejszą efektywność chłodzenia.

Klimatyzacja zapewnia też odpowiednią, stałą wilgotność powietrza, co jest nie bez znaczenia w biurach i budynkach użyteczności publicznej.

Firma STAP klimatyzacja Olsztyn – Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *