Projektowanie stron internetowych

Projektowanie strony internetowej to bardzo odpowiedzialne zadanie gdyż decydując się na stronę internetową chcemy z niej czerpać korzyści i nie zmieniać jej co chwila. Musimy pamiętać, że samo projektowanie strony to nie stworzenie strony internetowej.

 

Mając wytyczne od klienta całą specyfikacje możemy przystąpić do pracy nad projektem graficznym. W przypadku jak mamy już wstępną makietę strony to zostaje nam właśnie stworzenie projektu graficzne go który w następnym etapie będzie zamieniony w stronę internetową. Jeśli nie mamy makiety musimy ją stworzyć uwzględnić interakcje pomiędzy użytkownikiem a stroną, zachowaniem się elementów na stronie internetowej przy konkretnym zdarzeniu, itp. Już na tym etapie należy pomyśleć o linkowaniu wewnętrznym oraz wstępnej optymalizacji SEO, najlepiej trzymać się wytycznych wg. wyszukiwarki Google. Zapewni nam to później mniejszą ilość prac optymalizacyjnych.

 

Gdy przeszliśmy z pełną akceptacją proces makiet i funkcjonalności do pracy przystępuje grafik, uruchamia odpowiedni program najczęściej jest  to Photoshop na którym tworzy już projekt docelowy. Zazwyczaj zaczyna od pierwszej strony która ma za zadanie zachęcić wizualnym wyglądem do zapoznania się z ofertą. Dobrze jest na tym etapie już tworzyć wezwania do działania by internauta był zachęcony do zapoznania się z ofertą, w tym celu używa się języka korzyści. Stworzenie grafiki na stronę główną nie jest prostą sprawą musimy brać pod uwagę miejsca na treści które powinny znajdować się by wyszukiwarka Google dobrze indeksowała naszą stronę po zakodowaniu. Niestety wielu klientów chciało by postawić na minimalizm i swoją ofertę przedstawić wyłącznie w obrazkach, jak wiadomo to nie jest idealne rozwiązanie. Grafik w takim przypadku jest zmuszony odszukać tak zwany złoty środek. Treść i grafika i  wszystko już według wytycznych Googla. Zazwyczaj dobrym sposobem jest użycie fajnego kroju fontu pasującego do charakteru strony i trzymaniu się tego kroju przy powtarzalności się elementów. Grafiki tworzone od podstaw są dobrym wabikiem dla potencjalnego klienta który przegląda stronę internetową gdyż unikalność grafik pozwala na wyróżnienie się od konkurencji. Idealnymi elementami są piktogramy, infografiki które mogą przedstawiać proces jakiegoś zdarzenia w firmie itp. Jeśli przebrniemy przez stronę główną i klient jest zadowolony i projekt zaakceptował to możemy przejść do następnych podstron. Należy pamiętać by podstrony również wyróżniały się od stron konkurencyjnych a oferta była dokładnie opisana oraz okraszona była ładnymi elementami graficznymi. Jak widać z powyższej małej treści projektowanie stron internetowych to nie jest proste zadanie, należy mieć podstawową wiedzę o standardach użyteczności itp. przed zabraniem się do pracy nad projektem.

 

Po przejściu całego procesu graficznego projekt trafia do programisty który tworzy z projektu stronę internetową. Pamiętajmy dobrze przemyślana strona internetowa i stworzona według standardów pozwoli nam na pozycjonowanie strony internetowej w mniejszych kosztach. Zaoszczędzimy na optymalizacji na przystosowaniu strony do standardów a przecież klient zlecając stworzenie strony internetowej liczy by przyniosła mu zyski. Strona to inwestycja jak każda inna która powinna się zwrócić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *